Съвети за малкия бизнес онлайн: част 3 – Страница във Facebook на бизнеса Ви
Когато създадох първата си страница във Facebook, тя беше истинска фенстраничка. Целта ѝ беше единствено да събира на едно място феновете на баскетболния отбор на Балкан, Ботевград, да споделяме новини около клуба, да се организираме за разни „фенски акции“ и пр. Исках да запалим повече деца да играят баскетбол и повече хора да посещават мачовете. Тогава отборът беше във „Б“ група, но имаше славно минало и вярвах, че има славно бъдеще. Е, последното вече също е факт.
Страницата Балкан Ботевград никога не е имала за цел да има стотици хиляди последователи, просто защото на света няма стотици хиляди хора, които да харесват Балкан Ботевград. Страницата никога не е имала за цел да вдига трафика на някой сайт, просто защото Балкан Ботевград никога не е имал собствен сайт.
През лятото страничката няма почти никаква активност, просто защото през лятото отборът е в почивка. Най-голямата активност е през месец май, когато са плейофите, целият Ботевград се вълнува от резултатите и с радост харесва и споделя снимки и новини от последния мач. Ангажираността на хората по време на сезона е ФЕ-НО-МЕ-НАЛ-НА, макар страницата да не се поддържа по правилата, по които обикновено ние маркетолозите съветваме. Причината: хората просто харесват отбора и искат да изразят любовта и подкрепата си.
Фейсбук е страхотна платформа за постигане на идеални цели, но и чудесен инструмент за бизнеса. Макар все повече хора от бизнеса да виждат мрежата като рекламен канал, Зукърбърк и компания успяват (засега) да удържат на изкушението и Фейсбук остава основно среда, в която хора споделят с други хора своите радости, тъжности, успехи, предпочитания, интереси и събития.
Наскоро започнахме серия публикации, които целят да помогнат на малкия бизнес да се ориентира в широкото поле от възможности в онлайн пространството. В Част 1 Ви разказвам накратко ползите и Ви давам представа какво може да направите с минимален или нулев бюджет, за да имате уебсайт. В Част 2 Николай Ви запознава с Гугъл: какво има на разположение като услуги за бизнеса, които да Ви направят по-видими за крайния клиент. Днес ще опитам да бъда полезна на тема Facebook – откъде да започнем и какво и как да (не) правим.
Защо да присъствате във Facebook и какво да очаквате?
С 1.44 млрд. активни потребители в месеца Фейсбук е прекалено голям, за да бъде игнориран! Освен това е напълно безплатен, дори за бизнеса!
Фейсбук Ви позволява да покажете своята идентичност и да се отличите. Всеки бизнес е уникален сам по себе си. Със сигурност и Вие имате какво да покажете, с което се гордеете! Социалната мрежа Ви позволява да създадете своеобразна общност около своя бизнес – общност от хора, които вече са Ваши клиенти, служители, приятели. Общувайки с тях, Вие ще достигате до още хора, които ще Ви харесат и ще прибавяте тях, за да става малката общност голяма.
Нереалистично е обаче да мислите, че създаването и поддържането на страница във Facebook ще Ви подсигури поток от клиенти и ще Ви освободи от нуждата да полагате маркетингови усилия на други фронтове. Социалните мрежи са само добавка към разнообразните канали, които вече използвате и да ги натоварите с твърде високи очаквания би било меко казано неразумно.
Какво да правите?
Създайте страница във Facebook (page) – не личен профил и не група, а страница. Едно от най-неприятните неща, които ми се случва във Facebook е да получавам покани за приятелство от “Магазин за кристал: АФРОДИТА“ (например). Просто няма как да съм приятел с магазин за кристал, пък бил той и Афродита! Приятелството дава достъп на двете страни до лични моменти, които хората не искат да споделят с някой, който не познават. Затова – личното е лично, бизнесът е бизнес. Решението за бизнеси във Facebook е страница и няма нито една основателна причина да търсите друг вариант. Просто в този случай изобретателността Ви няма да бъде възнаградена.
Освен това, Facebook страниците Ви дават възможност за платена реклама, интеграция с други канали, употреба на различни приложения, които стимулират ангажираност на потребителите и други функции. Дори все още да нямате нужда от тях, не знаете дали в бъдеще няма да ви се наложи да ги използвате.
Няколко неща, за които да внимавате, когато създавате страница във Facebook на Вашия бизнес:
- Профилна снимка – трябва да е квадратна, за да се визуализира добре. Стандартния избор на бизнесите за профилна снимка е логото на фирмата/бранда, но може да помислите и за нещо по-оригинално.
- Корица – идеалният размер е 851 на 315 пиксела, но ако нямате възможност да създадете изображение, което да покрива перфектно изискванията, подберете свежарска снимка в пейзажен формат (по-широка, отколкото висока).
- Категория – важно е да изберете точно каква категория е Вашия бизнес. За различните категории бизнес Фейсбук предлага различна визуализация. Така, например ако сте малко магазинче (local business), адресът Ви (важно да е точно въведен) ще излиза на преден план.
- Постарайте се да запълните всички възможни полета за описание на бизнеса Ви – те са съвсем безплатни, а могат да се окажат много удобни и да Ви помогнат да помислите за дефиниции на бизнеса и продуктите Ви, за които преди не сте мислили. Правилните въпроси често са по-ценни от отговорите!
Viola! Страничката е готова. А сега какво?
Това е малко като с децата. Чакаме ги 9 месеца, подготвяме се. Раждането е голямото събитие, а като отмине, осъзнаваме, че всъщност истинската работа тепърва предстои. Не целя да Ви сплаша. Никак не е страшно или трудно. Ето какво да имате предвид, когато поддържате своята страница във Facebook:
- Съдържание: подбирайте разнообразно съдържание – снимки, видео, линкове към статии, сайтове. Не е нужно да са Ваши, но ако не са, трябва да посочите техния източник или да споделите директно от източника.
- Теми: помислете за теми, които да разнообразят основната ви тема, но да са свързани с нея. Винаги съветваме клиентите ни да вдигнат глава и да се огледат малко по-далече от под носа си (е, по-учтиво им го сервираме). Например, ако сте брокер на недвижими имоти, теми, които вълнуват вашата аудитория са: имоти, строителство, но може би и обзавеждане, озеленяване, съвети за домакинството и други.
- Честота на публикации: публикувайте съдържание регулярно – ежедневно или два пъти на ден е много добре, но само ако имате какво да споделяте дългосрочно. Ако сте малък бизнес, вероятно по-удачен за Вас би бил режим на 3-4 публикации в седмицата. Това е добре. Поддържайте темпото редовно!
- Не прекалявайте с агресивни търговски публикации в стил „КУПЕТЕ СЕГА НА СТРАХОТНА ЦЕНА“, „НЕ ИЗПУСКАЙТЕ УНИКАЛНА ВЪЗМОЖНОСТ“. Разбира се, използвайте социалната мрежа, за да съобщите на клиентите си за нов продукт, промоция или намаление, но не ги заливайте само с директни предложения за покупка.
Не забравяйте, че социалните мрежи са място, на което хората искат да общуват с хора по човешки, да споделят своите преживявания и да се запознават с нови неща. Предложете им такова преживяване и ще имате успех! Още нещо: хората обичат да купуват, но не обичат да им продават. Помислете как да се възползвате от това!
Още по темата:
7 начина да подобрите Facebook кампаниите си драстично
Няколко полезни настройки за Facebook, които не познавате
Съвети за малкия бизнес онлайн: част 2 – Google
Съвети за малкия бизнес онлайн: част 1 – уебсайт
Ако имате нужда от консултация или просто искате да поверите задачата за социалните мрежи на професионалист, обадете се, пишете, питайте, ще отговорим: 024112656, office@proper.media
Не пропускайте следващите съвети от екипа на Proper media – харесайте нашата страница във Facebook: https://www.facebook.com/ProperMediaBG
No comments