Заслушахме се и бяхме чути – фейсбук обучение на “Заслушай се”
Екипът на Proper media подкрепя фондация „Заслушай се“ с обучение и менторство за управление на репутацията във фейсбук
За нас от Proper Media e истинско щастие да помагаме на различни бизнеси и организации да представят себе си и дейността си по-добре в социалните мрежи и като цяло онлайн. Наскоро към нас се обърнаха момичетата и момчетата от „Заслушай се“. Те са група от млади хора, част от които са глухи. Тяхната мисия е да изградят мост между хората с увреден слух и всички комуникационни и информационни услуги. Мост, който ще им даде възможност за равен достъп до по-добро образование и професионално развитие.
Някой беше убедил Ашод и неговите колеги, че глухите не могат да се справят с поддържането на Фейсбук страницата на организацията и те искаха ние да им помогнем. Дойдоха с конкретна молба ние да им дарим абонаментна поддръжка на страницата.
Решихме да направим среща, за да установим с какъв ресурс разполагат и как можем да разрешим проблема заедно. На тази среща установихме, че всички вярваме в максимата, че е по-добре да научиш гладния да лови риба, отколкото да му уловиш рибата. И понеже този принцип ръководи тяхната работа в „Заслушай се“, те ни се довериха и решихме заедно, че вместо абонаментна поддръжка на фейсбук страницата, Proper media ще им подари обучение и менторство.
Така започна нашата обща приказка със „Заслушай се“! Ние продължаваме заедно да я пишем, но ето по-долу някои трудности и решения, през които минахме, с надеждата, че може да помогнат и на Вас да се справяте по-добре във Фейсбук.
Проблем 1: Нямаме добър копирайтър. Глухите пишат с грешки.
Едно уточнение. Много често глухите правят правописни грешки, но не защото са неграмотни, а защото в техния свят думите радост, радостен, радвам, радвахме се (например) са една и съща дума. За нея те имат един жест и в ежедневието си не правят разлика между различните форми на тази дума. Това прави писането при тях малко по-особено. Аз не бих го нарекла „грешно“, макар и наистина да е извън правилата на българския език.
Решение: Съгласихме се, че техния маркетинг мениджър (Йоана, която не е глуха) ще публикува всички официални съобщения. Тя няма времето да се посвети изцяло на поддръжката на страницата, но когато има нещо специално, върху което тя така или иначе е работила, ще го публикува тя. Останалите публикации ще се правят от Сашо и Янка, които са глухи (и понякога правят грешки). Те ще са по-лежерни, ежедневни публикации, които не изискват сложен изказ и търпят леки неточности. Освен това, решихме, че ще използват страницата, за да разкажат на всички за тази особеност при писането на глухите, така че повече хора да знаят, че това не е неграмотност, а чаровна характеристика 🙂
Проблем 2: Всичко е голям хаос. Не знаем какво да публикуваме и какво не.
Не можаха дори да обяснят какъв точно е проблема – от една страна искат комуникацията им да е насочена към глухите, от друга страна трябва да достигат и да чуващите, за да повишат тяхната информираност за проблемите на тихата общност. Как едните послания се съчетават с другите?
Решение: Ние в бизнеса също имаме различни публики: клиенти, служители, партньори и пр. Решихме да определим няколко теми, които са насочени към различните публики на „Заслушай се“. Така очертахме: 1. набиране на средства, 2. повишаване на информираността по проблемите на глухите, 3. вдъхновяване и изграждане на ролеви модели за самите глухи, 4. информиране на глухите за интересни и полезни събития/ресурси, 5. новини и други от екипа на „Заслушай се“. За улеснение на екипа, решихме, че всяка седмица ще публикуваме поне по едно нещо за всяка тема. Така имаме 5 дни с 5 разнообразни теми и достигаме до всички публики по устойчив начин.
Проблем 3: Екипът върши и много други задачи, не можем да осигурим човек да публикува съдържание в „правилните часове“.
Решение: Да, вярно е, че часовете на публикуване имат значение, но ние професионалистите, признаваме си, често се втренчваме в тях прекалено много. Съветът, който дадохме на екипа на „Заслушай се“, е да се съсредоточат върху същността и стойността на съдържанието и да не се притесняват за времето, в което публикуват. Разбира се, не е добре в 3 през нощта да публикуват официални съобщения, но те потвърдиха, че такава опасност така или иначе няма 🙂
Ето по-долу още няколко съвета, които получиха „Заслушай се“:
- Да следят кои са най-активните им публики и да се стремят да предизвикват и поддържат диалога с тях;
- Да споделят съдържание от други източници – колеги, партньори, както и съдържание, което някоя от техните публики намира за полезно, дори да не е пряко свързано с дейността на организацията (значими постижения на глухи личности, например);
- Да бъдат активни в групи или на други места онлайн от името на „Заслушай се“, където техните публики присъстват;
- Как да се ориентират в администраторския панел и да го използват за планиране;
- И други конкретни технически и съдържателни съвети 🙂
Ние от своя страна получихме страхотно признание: „През офиса ни минаха доста social-media специалисти, но за първи път в главата ми се подредиха нещата за социалните мрежи. Благодарим на Мирянка за времето, енергията и страстта, с която ни зареди!“
Можете да следите заедно с нас и да се радвате на успехите на „Заслушай се“ във Фейсбук тук: https://www.facebook.com/zaslushaise
Ако пък имате нужда от съвет, обучение или друг вид помощ, свързан с представянето на Вашата организация във Фейсбук, свържете се с нас: Facebook | LinkedIn | office@proper.media
No comments